Zelena shema slovenskega turizma (ZSST) je uveljavljen nacionalni program in certifikacijska shema, katere nosilci izkazujejo sistematičen pristop k razvoju odgovornega, trajnostnega turizma. Krovna znamka Slovenia Green destinacijam in ponudnikom ponuja konkretna orodja za oceno in izboljšanje trajnostnega delovanja. Vrednost ZSST in sistematičnega pristopa k razvoju odgovornega turizma je vedno bolj prepoznana tudi na mednarodni ravni.
Zelena shema slovenskega turizma (ZSST) je
nacionalni program in
certifikacijska shema, ki pod krovno znamko Slovenia Green združuje vsa prizadevanja za trajnostni razvoj turizma v Sloveniji, destinacijam in ponudnikom ponuja konkretna orodja za oceno in izboljšanje trajnostnega delovanja in skozi znamko Slovenia Green to zeleno delovanje tudi promovira.
Občina Postojna kot turistična destinacija in ena izmed 200-ih nosilcev omenjene sheme, je od leta 2019 nosilka srebrnega znaka, ki nam je bil dodeljen na podlagi stanja na terenu. V letu 2022 pa so opravili ponovni postopek ocenjevanja in prejeli zlati znak (Slovenia Green Gold). Ocenjevalka Tina H. Zakonjšek iz Zavoda Tovarna trajnostnega turizma GoodPlace je preverila sodelovanje med različnimi organizacijami in institucijami ter pri tem sledila smernicam treh stebrov (okoljski, družbeni in gospodarski), ki spodbujajo destinacije k učinkoviti rabi energije in vode, trajnostne mobilnosti, ozelenitvi turističnih nastanitev, zelenemu naročanju ter prilagajanju na podnebne spremembe. Na podlagi ocene stanja je destinacijo Postojna izpostavila kot zelo uspešen primer, s pristnim sodelovanjem in napredkom ter povezovanjem akterjev tako v javnem kot zasebnem sektorju ter njihovo skupno delovanje za ohranjanje okolja kot temeljne vrednote v turizmu. Ob tem velja poudariti tudi povečanje števila ponudnikov v našem lokalnem okolju z znakom Slovenia Green ter njihova prizadevanja, saj so tudi sami prepoznali trajnostno pot, s katero lahko veliko prispevajo k razvoju turizma, ki združuje celovit sklop vrednot.
Zavedamo se pomena, ki ga ima naša turistična destinacija, saj imamo vse potenciale za razvoj trajnostnega turizma, ki je pot do zadovoljnega obiskovalca, uspešne lokalne skupnosti in zdravega okolja. Prednosti turističnega razvoja v naši destinaciji so zagotovo naravne danosti. Ohranjeni naravni viri, bogastvo gozdov, pestrost rastlinskega in živalskega sveta predstavljajo kakovostno okolje za življenje domačinov, posebnosti specifičnega tipa naše pokrajine (kras) pa so glavni razlogi za prihod obiskovalcev. To dragoceno naravno, pa tudi kulturno dediščino želimo ohraniti za prihodnje rodove, hkrati pa omogočiti, da v njej živijo in uživajo, jo spoštujejo in vzdržujejo.